تبلیغات
بیداری اسلامی - بیداری اسلامی در کشورهای منطقه

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: بیداری در فلسطین -بیداری در تونس -بیداری در یمن -بیداری در بحرین -بیداری در لیبی -بیداری در اردن -بیداری در عربستان -بیداری در مصر -بیداری اسلامی -
بیداری اسلامی در عربستان   
ترس آل سعودازقیام مردم قطیف درایام محرم
یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی سعودی گفت: مقامات عربستان از نزدیک شدن ماه محرم و ایام عاشورا و الهام مردم قطیف از این ایام برای قیام در برابر اقدامات جنایتکارانه آل سعود و کشتار بی دلیل جوانان، ترس و هراس دارند.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی بیداری اسلامی"، فواد ابراهیم در گفت وگو با شبکه خبری العالم، از خشم مردم منطقه الشرقیه به دلیل آتش گشودن نیروهای امنیتی عربستان به سمت معترضان بی پناه و قتل بی رحمانه آنها خبر داد و گفت: مقامات عربستان باید بهای بی ارزش دانستن جان مردم قطیف را بپردازند.
وی اظهار داشت: دعوت بزرگان و علمای منطقه الشرقیه برای آرام شدن اوضاع اقدامی محترمانه است، اما باید آنچه که برای جوانان اتفاق افتاد، پیگیری و دنبال شود.

این نویسنده و تحلیلگر سیاسی سعودی گفت: باید رژیم آل سعود را وادار کرد تا به ضوابط و اصول انسانی و قانونی پایبند باشد تا خون مردم این منطقه به آسانی ریخته نشود.

ابراهیم درباره دعوت شاهزاده محمد بن فهد آل سعود حاکم منطقه الشرقیه برای تشکیل کمیته تحقیق در حوادث قتل جوانان قطیف، اظهار داشت: اینگونه تحقیقات و تشکیل کمیته های ویژه هیچ فایده ای نخواهد داشت چرا که وزارت کشورعربستان در بیانیه ای حوادث را به طرفهای خارجی نسبت داد و انتظار نمی رود که در تحقیقات چیزی خلاف آنچه که وزارت کشوراعلام کرد، ذکر شود.

وی تاکید کرد: نباید از مردم منطقه الشرقیه خواسته شود که آرام باشند و یا عقب نشینی کنند زیرا با این کار به رژیم مجال بی ارزش دانستن جان مردم عربستان داده می شود و موجب خواهد شد تا فرار از مجازات برای مقامات عربستان تسهیل شود .


بیداری اسلامی در یمن
دیکتاتور یمن شامگاه امروز در نشستی در ریاض، توافقنامه انتقال قدرت را امضا کرد.
به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی بیداری اسلامی"، "عبدالله صالح" امروز در نشستی در ریاض که با حضور "ملک عبدالله" پادشاه عربستان برگزار شد، توافقنامه انتقال قدرت را امضا کرد.

از سوی دیگر دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرده است که، "عبدالله صالح" پس از امضای توافقنامه انتقال قدرت در ریاض، برای درمان به نیویورک می رود.

منبع: العالم


بیداری اسلامی در تونس

اسلام دین رسمی مردم تونس
یکی از رهبران حزب کنگره برای جمهوری تونس تاکید کرد، تونسی ها خواستار کشوری هستند که دین رسمی آن اسلام باشد
.

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی بیداری اسلامی"،"ولید حدوق" روز شنبه در گفتگو با شبکه خبری العالم اظهار داشت: در تونس جناح هایی به عنوان سکولار وجود ندارد ، زیرا همه احزاب سیاسی، می خواهند که زبان رسمی کشور عربی و دین آن اسلام باشد؛ وبراساس قوانین مدنی، شهروندان در تونس از حقوق یکسان برخوردار باشند.

وی پیش بینی کرد استقبال مردم تونس از انتخابات بی سابقه و تاریخی باشد.

حدوق انتخابات مجلس موسسان را نخستین انتخابات دمکراتیک این کشور از زمان استقلال در سال 1956 عنوان کرد و افزود: استقبال مردم تونس از اولین انتخابات دمکراتیک این کشور تاریخی خواهد بود.

در حالیکه انتخابات مجلس موسسان برای تونسی های خارج از کشور برگزار شده است، روز یکشنبه حدود 4 ملیون و 200 هزار نفر از واجدین شرایط در تونس به پای صندوق های رای می روند، تا سرنوشت 217  کرسی مجلس موسسان این کشور را تعیین کنند.

ولید حدوق  با اشاره به استقبال بی نظیر تونسی های مقیم فرانسه از این انتخابات، گفت: اهمیت مجلس موسسان به خاطر تدوین قانون اساسی جدید است که سرنوشت ملت را برای چند دهه و شاید چند قرن تعیین می کند.

انتخابات مجلس موسسان در خارج از تونس از روز پنجشنبه شروع و روز جمعه پایان یافت؛ 18 کرسی از مجموع 217 کرسی مجلس موسسان به شهروندان مقیم خارج از تونس تعلق دارد.

حدوق افزود : حزب کنگره برای جمهوری تونس ، برای ائتلاف با هیچ یک از احزاب تونسی ازجمله جنبش النهضه یا دیگر احزاب مشکلی ندارد؛ البته مشروط به اینکه این احزاب در فساد مالی و سیاسی رژیم سابق دست نداشته باشند.

 

ملی گرایان در تونس شانسی ندارند

از سوی دیگر، ملی گرایان در تونس برای کسب جایگاهی موثر در عرصه سیاسی این کشور، در حالی به دنبال سازماندهی داخلی هستند که بسیاری از تحلیلگران شانس این جریان را در انتخابات آتی ضعیف می دانند.

جریان ملی گرای تونس در اواخر دهه 50 قرن گذشته با استقلال این کشور و تحت تاثیر جریان های ملی گرا در برخی از کشورهای عربی شکل گرفت.

جریان ملی گرا به قشری خاص از شخصیت های فرهنگی ها محدود می شود که در پی یافتن جایگاهی مردمی بویژه در میان جوانان هستند.

" ریاض بن خلیفه " فعال رسانه ای تونسی، درباره این جریان می گوید: جریان ملی گرا هواداران زیادی ندارد و مردمی نیست؛ این جریان نوگراست و هوادارانش در میان فرهنگیان، دانشجویان، نویسندگان و مولفین دیده می شوند.

به گفته ناظران، شکاف میان احزاب مختلف وابسته به جریان ملی گرا و کاهش جایگاه این طیف در کشورهای عربی طی دهه های گذشته دو عاملی هستند که شانس جریان ملی گرا را در انتخابات آتی و دستیابی به حضور موثر در مجلس موسسان تونس پایین آورده است.

"منیر شرفی" نویسنده و تحلیلگر سیاسی تونسی، در این زمینه در گفت وگو با خبرنگار العالم، تاکید کرد: ملی گرایان در تونس قدرتی ندارند، زیرا ملی گرایی با گونه های مختلفش در تونس تحت تاثیر ملی گرایان در برخی از رژیم های عربی شکل گرفت.

وی افزود: جریان ملی گرای تونس نه نقش سیاسی مهمی در کشور دارد و نه آینده بزرگی در انتظارش استبیداری اسلامی در فلسطین
بررسی واكنش رسانه‌ها در قبال اجلاس فلسطین
شبكه‌‌های تلویزیونی جمهوری اسلامی ایران تنها شبكه‌هایی نبودند كه سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در پنجمین كنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه‌ی فلسطین به صورت مستقیم پخش می‌كردند و شبكه‌های دیگری از جمله الجزیره، المنار، پرس‌تی‌وی، الفرات، الإتجاه، العالم، ان‌بی‌ان، القدس، ان‌بی‌سی، الكوثر، بلادی، الآفاق و فلسطین‌الیوم نیز در حال پخش زنده‌ی این سخنرانی به زبان‌های عربی و انگلیسی بودند. اما در كنار این شبكه‌ها، رسانه‌های دیگری هم بودند كه گوش‌ها را تیز كرده بودند تا ببینند رهبر انقلاب اسلامی كه چند روزی از حضور ایشان در كنفرانس بیداری اسلامی نمی‌گذشت، چه مطالبی را در خصوص موضوع فلسطین مطرح خواهند كرد. تقارن اجلاس با زمان ارائه‌ی طرح محمود عباس درباره‌ی به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی برجستگی‌های خبری این اجلاس را بیشتر كرده بود.
 


شاید برای بعضی‌ از رسانه‌های جهانی سخت بود كه تهران این‌گونه با حضور اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان، محل توجه‌ بین‌المللی قرار گیرد. البته آنها در سال‌های قبل‌تر می‌توانستند به گونه‌ای از كنار اخبار مربوط به رهبر انقلاب اسلامی، آرام و بی سر و صدا عبور كنند، اما به‌نظر می‌رسد كه شرایط تغییر كرده و انحصار رسانه‌ای شكسته شده است. آنها كه ادعای كار حرفه‌ای و پوشش فراگیر رسانه‌ای را دارند، نه این‌كه نخواهند، كه نمی‌توانند به سیاست بایكوت ادامه دهند. شاید در همین راستا بود كه «یورو نیوز» خبر سخنرانی رهبر انقلاب را به چند زبان زنده‌ی دنیا منتشر كرد یا حتی سی‌ان‌ان نیز خبر كنفرانس فلسطین را در صدر خبرهای خود قرار داد.
                  
بی‌بی‌سی، راشا تودی، رویترز، جروزالم‌پست، آسوشیتدپرس، هاآرتص، العربیة، نیویورك‌تایمز، فرانس‌پرس، سی‌بی‌اس نیوز، واشنگتن‌پست، چاینا‌دیلی و اكونومیست نیز از رسانه‌هایی بودند كه سخنان رهبر انقلاب درباره‌ی فلسطین را مخابره كردند. البته برخی از این‌ خبرگزاری‌ها كوشیدند با برجسته‌سازی طرح اخیر محمود عباس در سازمان ملل، مخالفت ولی ‌امر مسلمین با آن را خبری كنند؛ طرحی كه در آن از احقاق حقوق فلسطینیان كوتاهی شده و رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسد.
  
خبرگزاری رویترز نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر بلندپایه‌ی ایران، تلاش‌ها برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین را شدیداً محكوم كرد. 

  عصبانیت نتانیاهو
رسانه‌های صهیونیستی مانند جروزالم‌پست و هاآرتص نیز با اشاره‌ای كوتاه به فرموده‌های رهبر انقلاب، واكنش نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را مورد توجه قرار دادند: اظهارات رهبر ایران بر ضد اسرائیل، بیانگر این مطلب است كه آنها به دنبال نابودی ما هستند.
 

بی‌بی‌سی هم ابراز داشت: رهبر ایران با محكوم كردن طرح محمود عباس، تأكید داشت كه تمام سرزمین‌های مورد دعوا، متعلق به فلسطینی‌ها است و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، برگزاری همه‌پرسی برای تشكیل دولت فلسطینی است.

خبرگزاری آسویشتدپرس در همین رابطه نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای گفت كه پیشنهاد فلسطین برای استقلال در سازمان ملل متحد محكوم به شكست است. این خبرگزاری همچنین نوشت: ایران از شبه نظامیان فلسطینی در نوار غزه یعنی حماس حمایت می‌كند، اما این پشتیبانی شامل محمود عباس نخست‌وزیر فلسطین و جریان فتح كه پشتیبان عباس است، نمی‌شود.
العربیة با قطعه‌قطعه كردن سخنان خالد مشعل چنین تیتری زد: «مخالفت خالد مشعل با موضع آیت‌الله خامنه‌ای در مورد تشكیل دولت فلسطین».
 

همه‌ی اینها در حالی بود كه خالد مشعل دو بار در این اجلاس صحبت كرد كه یك‌بار آن خارج از نوبت و به درخواست وی صورت گرفت. در سخنرانی اول كه العربیة از آن به عنوان منبع خود یاد كرده بود، مشعل چنین گفت:
"
برادر ابومازن فشارهای آمریكایی را محكوم كرد و بر طرح خود اصرار ورزید؛ این یك جسارت قابل ستایش است و از بابت آن قدردانی می‌كنیم و از تمام مسئولان در تشكیلات خودگردان و اصحاب پروژه‌ی تبادل اراضی می‌خواهیم كه این حالت را در برابر تمام فشارهای اسرائیلی، آمریكایی و یا اروپایی كه منافع فلسطین را نقض می‌كند، ادامه دهند و در برابر آن ایستادگی نمایند. 
اما این سؤال باقی می‌ماند؛ چه سؤالی؟ آیا تنها گزینه‌ای كه پیش روی ما قرار دارد، مذاكره است؟ آیا ما همچنان از یك دولت نمادین و دور از واقعیت سخن خواهیم گفت؟ تشكیل دولت در سال 88 اعلام شد. آیا ما همچنان در این مربع سرگردان خواهیم ماند؟ یا این‌كه وظیفه‌ی امروز ما این است كه چگونه با جدیت در یك سرزمین آزاد شده، دولت تشكیل دهیم؟

 
آیا سؤال منطقی امروز همین نیست؟حتی در صورتی كه عضو سازمان ملل شویم ما می‌بینیم كه سرزمینی كه می‌خواهیم در آن دولت تشكیل دهیم اشغال شده و مملو از شهرك‌ها است.پس سؤالی پیش روی تمام نیروهای فلسطینی این است كه در مرحله‌ی اول ما چگونه باید این سرزمین را آزاد كنیم تا بتوانیم یك دولت حقیقی در آن برپا كنیم؟ چگونه باید دولت را از یك فضای خیالی پایین آورده و آنرا در یك بستر واقعی و حاكمیت حقیقی این سرزمین قرار دهیم؟"
بعد از آن‌كه به سخنان جناب رئیس‌جمهور آقای احمدی‌نژاد گوش فرادادیم، به او می‌گوییم به خاطر دو ویژگیِ شجاعت و مواضع اصولی كه در تمام موضع‌گیری‌ها و سخنرانی‌های شما وجود داردبه شما تبریك می‌گوییم؛ دو ویژگی كه كمتر در میان رهبران جهان مشاهده می‌شود. و همچنین هنگامی كه روز گذشته به سخنان حضرت قائد، آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای گوش فرادادیم، نگاه روشن و شجاعت و اتخاذ مواضع اصولی را مشاهده كردیم. و ما به خاطر وجود چنین رهبر و رئیس‌جمهوری كه به آنها افتخار می‌كنیم، به ملت ایران تبریك می‌گوییم.در پایان كنفرانس هم مشعل از رئیس جلسه وقت می‌خواهد و مجدداً از سخنان ولی امر مسلمین و رئیس‌جمهور ایران تشكر كرده و می‌گوید: ابتدا باید فلسطین را آزاد كنیم و سپس كشورمان را در آن تأسیس كنیم. رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین در حاشیه‌ی كنفرانس و در گفت‌وگو با خبرنگاران نسبت به سخنان افتتاحیه‌ی رهبر انقلاب اسلامی گفت: مواضع آیت‌الله خامنه‌ای ممتاز و بااصالت است.

الجزیره‌نت، رادیو لبنانی النور، الانتقاد، شام‌پرس، خبرگزاری ترند آذربایجان، آسیا تایمز آنلاین، ایندیَن‌اكسپرس، نهرین‌تی‌وی، خبرگزاری رسمی كویت و خلیج‌تایمز نیز از دیگر رسانه‌هایی بودند كه بیانات رهبر انقلاب درباره‌ی فلسطین را تیتر كردند.
الجزیره‌نت از قول رهبر انقلاب نوشت: عضویت فلسطین، به رسمیت شناختن اسرائیل است. این رسانه افزود: رهبر ایران تأكید كرد دولت‌هایی كه دارای سفارت و دفاتر اقتصادی صهونیستی در كشورهای خود هستند، نمی‌توانند خود را حامی فلسطین بدانند.

 تیتر روزنامه‌های منطقه
در این میان روزنامه‌های منطقه نیز وارد میدان شدند و هر كدام، تمام یا بخشی از سخنان آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را در پنجمین كنفرانس حمایت از فلسطین منتشر كردند. روزنامه‌های كویتی مانند السیاسة، الأنباء، الوطن و قبس، روزنامه‌ی القدس العربی، روزنامه‌ی الدستور چاپ اردن، روزنامه‌ی بحرینی الوسط، بسیاری از روزنامه‌های لبنان مانند الرأی و الاخبار، روزنامه‌ی عربستانی الحیات و روزنامه‌های مصر مانند الأهرام و الیوم السابع، مهم‌ترین دیدگاه‌های رهبر انقلاب در زمینه‌ی فلسطین را در برابر دید خوانندگان خود قرار دادند. 
       
روزنامه‌ی الأهرام چاپ قاهره در این باره نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر بلندپایه‌ی ایران، بر آزادسازی تمام سرزمین فلسطین و نه‌تنها بخشی از آن تأكید كرد و گفت: طرح دو دولت، آشكارا اسرائیل را به رسمیت شناخته و بر این اساس محكوم است و سرنوشتی جز شكست ندارد.


البته پایگاه لبنانی 14 مارس وابسته به جریان سعد حریری ترجیح داد واكنش نتانیاهو به بیانات رهبری را تیتر كند، اما از سوی دیگر، پایگاه القدس اظهارات محمد رعد نماینده‌ی پارلمان لبنان را منتشر كرد كه گفته بود: آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود دست بر روی نقاط اصلی گذاشت و به‌روشنی، نقشه‌ی جامعی را برای حل مسأله‌ی فلسطین در سطح بین‌المللی و جریان مقاومت ترسیم نمود.

فلسطین این روزها كانون اخبار منطقه است. صهیونیست‌ها سال‌ها با استفاده از غفلت مسلمین، این سرزمین را اشغال كرده‌اند اما امروز این ملت‌های مسلمان منطقه هستند كه حلقه‌ی محاصره‌ی رژیم اشغالگر قدس را تنگ‌تر می‌كنند. 
منبع:پایگاه اطلاع رسانی آقای خامنه ای

بیداری اسلامی در لیبی

سیف‌ قذافی قانقاریا گرفت

به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی بیداری اسلامی"، آندری موراخوفسكی، پزشك اوكراینی كه برای معاینه سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی ، دیكتاتور سابق لیبی به زندان شهر زنتان رفته گفت: انگشتان سیف الاسلام در شرایط بسیار وخیمی است و باید قطع شود.

وی افزود: انگشتان شست و اشاره سیف الاسلام به شدت عفونی است و باید مورد عمل جراحی قرار گیرد. بافت‌های انگشتان دست راست سیف الاسلام به قانقاریا مبتلا شده و اگر قطع نشود به احتمال زیاد خطرناك خواهد بود.

پزشك معالج سیف الاسلام زخم‌های انگشتان وی را ناشی از انفجار می‌داند در حالی كه مردم لیبی معتقدند كه انقلابیون دو انگشت سیف الاسلام را كه همواره با آنها اقدام به تهدید می‌كرد، قطع كرده‌اند.

منبع: ایسنا
بیداری اسلامی در اردن
یك نویسنده اسرائیلی از تلاش رژیم صهیونیستی برای ترور پادشاه اردن پرده برداشت.
به گزارش "پایگاه اطلاع رسانی بیداری اسلامی"،به نقل از ابنا رژیم صهیونیستی در جدیدترین جنایت‌ها و تلاش‌های خصمانه خود علیه امت عربی و اسلامی، سعی در ترور ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و ایجاد تحولات واقعی در تاریخ منازعه عربی ـ صهیونیستی و فراهم کردن زمینه ایجاد وطن جایگزین فلسطینیان در اردن را دارد.

جدعون عوفر از نویسندگان برجسته روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت در مقاله‌ای خاطرنشان كرد: علاوه بر اینکه ملک عبدالله یک فرد دارای روابط سرد با غرب و اسرائیل است، ترور وی می تواند نتایج فوق‌العاده مهم‌تری به دنبال داشته باشد.

عوفر همچنین از تلاش‌های تل‌آویو برای نسبت دادن این ترور به عوامل ترور اردنی و به ویژه عشائر بدوی این کشور به منظور خلاص شدن از دست جنبش‌های ملی گرای مرتبط با این گروه‌ها و ترور شخصیت‌های آنها خبر داد.


برچسب ها: بیداری اسلامی در کشورهای منطقه، بیداری در مصر، بیداری در عربستان، بیداری در اردن، بیداری در لیبی، بیداری در بحرین، بیداری در یمن، بیداری در تونس، بیداری در فلسطین، ملی گرایان در تونس، تل‌آویو، جدعون عوفر، زشك معالج سیف الاسلام، سیف‌ قذافی قانقاریا، سعد حریری، روزنامه‌ی الأهرام، روزنامه‌ی بحرینی الوسط، الرأی و الاخبار، روزنامه‌ی عربستانی الحیات و روزنامه‌های مصر مانند الأهرام و الیوم السابع، الجزیره‌نت، رادیو لبنانی النور، الانتقاد، شام‌پرس، خبرگزاری ترند آذربایجان، آسیا تایمز آنلاین، ایندیَن‌اكسپرس، نهرین‌تی‌وی، خبرگزاری رسمی كویت، بی‌بی‌سی، راشا تودی، رویترز، جروزالم‌پست، آسوشیتدپرس، هاآرتص، العربیة، نیویورك‌تایمز، فرانس‌پرس، سی‌بی‌اس نیوز، واشنگتن‌پست، چاینا‌دیلی، جمله الجزیره، المنار، پرس‌تی‌وی، الفرات، الإتجاه، العالم، ان‌بی‌ان، القدس، ان‌بی‌سی، الكوثر، بلادی، الآفاق،

نوشته شده در یکشنبه 13 فروردین 1391 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin