تبلیغات
بیداری اسلامی - از انقلاب اسلامی تا انقلاب های منطقه

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: ملت بیدار -از انقلاب اسلامی تا انقلاب های منطقه -بیداری اسلامی -تاثیرانقلاب اسلامی ایران در انقلاب های جدید منطقه -
از انقلاب اسلامی تا انقلاب های منطقه
با اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی در سال 1948 سران دولت های عربی اعلام کردند که این ننگ را هرگز بر خود نخواهند پذیرفت و جنگ با رژیم صهیونیستی را برای آزادی فلسطین در دستور کار خود قرار دادند. اما با گذر زمان شکست های پیاپی اعراب از رژیم صهیونیستی و اختلافات درونی آن ها با یکدیگر و همچنین ترجیح منافع ملی خود نسبت به آرمان های عربی باعث شد تا بسیاری از این کشورها از جمله مصر از حمایت خود از مردم فلسطین و آرمان آزادی این ملت دست بکشند. این امر موجب سرخوردگی و یاس مردم فلسطین شد. برنامه سازمان های مختلف فلسطینی اعم از گروه های چپ و سازمان آزادی بخش و ... نیز نتوانست راهگشای مشکلات فلسطین باشد.

در این شرایط پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم شاه که از حامیان جدی رژیم صهیونیستی بود، برای آن ها ارمغانی نو آورد. پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تاثیری عمیق در جهت دهی به جنبش های فلسطینی داشت به طوری که آن ها را متقاعد کرد که بهترین راه برای آزادی اتکاء به خود است. از دیدگاه رهبران انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، موضوع فلسطین نه یک موضوع جهان عرب بلکه موضوع جهان اسلام است. از دیدگاه انقلاب اسلامی، رژیم صهیونیستی هیچ راه حلی جز زور نمی شناسد و باید با آن با زبان زور برخورد کرد. در این دیدگاه ملت فلسطین نباید دل در گرو اقدامات احزاب و گروه های سیاسی ببندد، بلکه باید خود قیام کند و مانند مردم ایران حق خود را بستاند.

این شرایط که ناشی از سرخوردگی از حمایت برادران عرب و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود باعث شد تا فلسطینیان با تکیه بر الگوی اسلامی جهاد، دست به حرکتی خودجوش (انتفاضه) علیه رژیم صهیونیستی بزنند. در این شرایط گروه های اسلامی جهاد اسلامی و حماس که از پشتوانه ای چون انقلاب اسلامی برخوردار بودند توانستند بیشترین نقش را در انتفاضه ایفا کنند. جنبش هایی چون حماس و جهاد اسلامی که با تکیه بر مکتب اسلام پایه گذاری شده اند به نوعی از ایدئولوژی های مادی گرای مطرح در جهان عرب قطع امید کردند. تاثیر این حرکت چنان بود که امروز بسیاری از گروه ها و دسته جاتی که زمانی خود را معتقد به ایدئولوزی هایی مانند ناسیونالیسم، سوسیالیسم و لیبرالیسم می دانستند امروزه معترف هتند که تنها راه نجات فلسطین توسل به مکتب اسلام است.

به جرات می توان گفت  یکی از موثرترین عوامل بروز انتفاضه با ماهیتی اسلامی، تاثیر انقلاب اسلامی بود که مهمترین پیام آن برای مسلمانان جهان، مبارزه با ظلم تا آزادی بود. این انقلاب توانست پیام خود را به گوش محرومین و مستضعفین برساند و به عنوان یک الگو و شیوه مبارزه، جایگاه خود را در میان مسلمانان بیابد. از آن زمان حرکت مردم فلسطین ادامه داشته است. هر چند اوایل دهه 90 م آغاز مذاکرات صلح بارقه ی امیدی در فلسطینیان ایجاد کرد اما دیری نگذشت که پوچی این مذاکرات برای فلسطینیان مشخص شد. آن ها دوباره به این نتیجه رسیدند که تنها راه برای آزادی همان مبارزه است و این مساوی بود با آغاز انتفاضه دوم (انتفاضه الاقصی) در سال 2000 م. مبارزه از آن زمان با شدت و حدت متفاوت ادامه داشته است.

به نظر می رسد انقلاب های عربی در خاورمیانه در طول چند ماهه اخیر که یکی پس از دیگری رخ داده است محرک و الگوی دیگری برای فلسطینیان خواهد بود تا نهضت خود را با انگیزه ای بیشتر به پیش ببرند. این انقلاب ها که توسط مردم و بدون هیچ گونه پشتوانه نظامی رخ داده اند، همگی حاکی از مبارزه با ظلم و استبدادی است که سال ها بر آن ها حاکم شده است. آن ها می خواهند که از این به بعد خودشان حاکم بر سرنوشت شان باشند. این تحولات به ویژه تحولات مصر بر فلسطین تاثیری فراوان خواهند گذاشت. از طرفی قیام های آزادی خواهانه در کشورهای عربی خود به خود محرکی خواهد بود که فلسطینی ها را برای ادامه مقاومت و مبارزه تا آزادی تشویق خواهد کرد. همچنان رسانه های غربی هم چون بی بی سی تاکید داشتند امسال تظاهرات "یوم النکبه" به دلیل تاثیر گیری از قیامهای کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با شور و حرارت بیشتری برگزار خواهد شد.  روزنامه هاآرتص اسرائیل روز بعد تظاهرات روز "نکبه" نیز در مقاله ای نوشت: «انقلاب عربی دیروز، رژیم صهیونیستی را کوبید، تظاهرات روز نکبة توسط فلسطینی های ساکن سوریه و لبنان در مجدل الشمس و مارون الراس برگزار شد. تظاهرات کنندگان وارد روستای دروز در دامنه کوه "جبل الشیخ" شدند و این توهم را که رژیم صهیونیستی می تواند با آسایش زندگی کند را بر هم زدند، در واقع رویای "ویلایی در جنگل" به طور کل با به وقوع پیوستن رویدادهای قابل ملاحظه اطراف آن جدا شد».

از طرفی دیگر، در عرصه داخلی رهبران تشکیلات خودگردان را مجبور به انجام اصلاحاتی در عرصه داخلی خواهد کرد و آنان را وادار به سازش بیشتر با گروه های مقاومت در فلسطین خواهد کرد. همچنان که فتح و حماس پس از 5 سال اختلاف توافقنامه صلح امضا کردند و احتمالا نتیجه این اتحاد داخلی یکپارچگی و انسجام فلسطینیان و توانایی اتخاذ مواضع مستحکم در برابر رژیم صهیونیستی خواهد بود هر چند که باید منتظر این نیز بود که آیا این توافق جناح سازشکار را وادار به همراهی بیشتر با مواضع گروه های مقاومت خواهد کرد یا اینکه بر عکس این حماس است که نسبت به مواضع خود عقب نشینی خواهد کرد.

به هر حال وقایع اخیر به ویژه تحولات مصر باعث شده تا رژیم مبارک که روابطی نزدیک با رژیم صهیونیستی داشت و مانعی بر سر راه جنبش مقاومت فلسطین بود از سر راه برداشته شود. این شرایط باعث شده است تا بتوان برای نهضت فلسطین که از اواخر دهه 1980 م آغاز شده است، آینده ای روشن ترسیم کرد. در واقع روزنه امیدی که با وقوع انقلاب اسلامی در ایران برای فلسطینیان ایجاد شد با انقلاب های عربی در منطقه پر رنگ تر شده است.منبع: پورتال جامع سیاسی سیاست ما

برچسب ها: از انقلاب اسلامی تا انقلاب های منطقه، انقلاب های منطقه، انقلاب اسلامی، ملت بیدار، جبل الشیخ، (انتفاضه)، جنگ با رژیم صهیونیستی، راهگشای مشکلات فلسطین، اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی، ناسیونالیسم، سوسیالیسم و لیبرالیسم، ویلایی در جنگل، انقلاب عربی دیروز، رژیم صهیونیست،

نوشته شده در شنبه 5 فروردین 1391 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin