تبلیغات
بیداری اسلامی - نقش زنان در انقلاب های اسلامی کشورهای منطقه

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: نقش زنان در انقلاب های اسلامی کشورهای منطقه -
نقش زنان در انقلاب های اسلامی کشورهای منطقه
حضور گسترده زنان در انقلاب‌های عربی و نقش مؤثر و محوری آنان در تحولات منطقه نشان داد تعریف رسانه‌های غربی از شخصیت زنان مسلمان و جایگاه و موقعیت اجتماعی و سیاسی آنها، دیکته‌ای اشتباه، غیرواقعی و مغرضانه است.

زنان به عنوان سنگرسازان همیشه در تمام تاریخ پشت پرده تمام انقلاب ها بوده‌اند. پشت پرده ضخیم مردسالارانه‌ای که حضور آنها را یا انکار می‌کرد یا کمرنگ و بی‌اهمیت جلوه می‌داد.

 باشکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران اما نقش زن در جامعه دیده شد و به تمام دنیا نیز نشان داده شد. گواه آن فیلم‌هایی است که از تظاهرات‌های آن دوران برجا مانده است. زنانی که پا به پای مردان برای به بار نشستن انقلاب زندان رفته، ‌مجروح یا شهید شدند.

پس از آن در 8 سال دفاع مقدس هم حضور چشم‌گیر زنان تمام راه‌ها را برای نادیده گرفتن نیمی از پیکره انسانی می‌بست. زنانی که یا در جبهه‌ها مجروحان را مداوا می‌کردند یا در پشت جبهه غذا و لباس برای رزمندگان تهیه می‌کردند. زنانی که بی‌هیچ تردیدی شوهران و پسرانشان را برای دفاع از میهنشان راهی می‌کردند.

 امروز اما زنان هنوز هم پایگاه و پشتوانه عظیم‌ترین انقلاب‌ها هستند. انقلاب‌هایی که در کشور‌های اسلامی رخ می‌دهد گرچه در ظاهر وابسته به مردان است اما عقبه آن را زنان سلحشوری تشکیل می‌دهند که جان خود و خانواده‌شان را در کف دست گذاشته و برای اسلامی شدن کشورشان مبارزه می‌کنند.

حضور گسترده زنان در انقلاب‌های عربی و نقش مؤثر و محوری آنان در تحولات منطقه نشان داد تعریف رسانه‌های غربی از شخصیت زنان مسلمان و جایگاه و موقعیت اجتماعی و سیاسی آنها، دیکته‌ای اشتباه، غیرواقعی و مغرضانه است.

 در همین زمینه «می صبحی الخنساء» نویسنده و حقوقدان لبنانی و از فعالان دفاع از حقوق زنان مبارز جبهه مقاومت در گفتگو با خبرنگار قدس درباره تأثیر و تأثر متقابل مشارکت زنان مسلمان در تحولات کشورهای عربی و انقلاب‌های مردمی در منطقه گفت: اگرچه دیگر خواسته های مردم مثل مطالبات اقتصادی، معیشتی و آزادیهای سیاسی و اجتماعی نیز در شکل گیری این موج عظیم اهمیت داشت، اما ماهیت اصلی این انقلابها، اعتقادات و باورهای اسلامی و فاصله گرفتن حاکمان آنها از منافع واقعی کشورهای اسلامی وعربی بود، فاصله ای که هم منافع، هم امنیت و هم غرور آنها را مخدوش می کرد.

 وی افزود: حق حضور زنان در عرصه سیاسی که تا پیش از این تحولات به بهانه های مختلف، بویژه با دستاویزها و تفکرات غلط مذهبی از سوی حکام عرب محدود می شد، با قیامهای اخیر به شکل تصورناپذیری احیا شد تا جایی که این مشارکت در انقلابهای مردمی مصر، بحرین، یمن و... چنان گسترده بود که نگرانی حکام عرب بویژه سران سعودی، بحرین و یمن را برانگیخت.

 «می الخنسا» گفت: امروز «آیات القرمزی»، شاعر بحرینی سمبلی است که از بیداری اسلامی برآمده و می تواند نمایانگر و معرف صدها بانوی مبارز فلسطینی باشد که توانستند نقش خود را در گسترش اندیشه مقاومت اسلامی و نیز اقدامهای شهادت طلبانه نشان دهند.

 «نهال قاسم» روزنامه نگار زن مصری هم گفت: رسانه‌های خبری و شبکه‌های تلویزیونی در روزهای گذشته چهره‌ای متفاوت از زن شرقی و عرب را در ساختن تاریخ جدید منطقه به تصویر کشیدند، زنانی که با حجاب در انقلاب‌های کشورهای خود حضور داشتند و خواستار اصلاحات و مبارزه ضد استبداد شدند.

 وی افزود: با اینکه هدف اصلی انقلاب‌های اخیر سرنگونی نظام‌های حاکم بود، اما همزمان سنت‌های عقب مانده‌ای هم که زن عرب و مسلمان را به گوشه‌نشینی در خانه و کناره گرفتن از فعالیت‌های اجتماعی وادار می‌کرد شکست خورد، به عبارتی یک انقلاب اجتماعی نیز رخ داد.

این روزنامه نگار لبنانی یادآور شد: زنان مصری در میدان تحریر تلاش کردند تا حداکثر امکانات را برای مقاومت مردانشان و پایداری آنها در این سنگر فراهم کنند، زنان در لیبی 42 سال در اسارت و محرومیت بودند و در جریان انقلاب با رساندن غذا، آب و دارو به مبارزان در انقلاب مشارکت می‌کنند و در تونس زنان بودند که فرزندان و شوهرانشان را برای پیوستن به تظاهرات تشویق می‌کردند و به آنها انگیزه می‌دادند.

 به جرئت می‌توان گفت امروز مشارکت زنان در انقلاب‌های مصر، تونس، لیبی و یمن، مبارزه آنها همپای پدران، فرزندان و همسرانشان، شهادت، اسارت و تحمل شکنجه عمال حکومت‌های استبدادی این کشورها نگاه و برداشت افکار عمومی جهان را نسبت به جایگاه و نقش زنان در کشورهای اسلامی متحول کرد.

 منبع : http://melatebidar.rozblog.com 


برچسب ها: لیبی و یمن، مبارزه آنها همپای پدران، فرزندان و همسرانشان، شهادت، نقش زنان در انقلاب های اسلامی کشورهای منطقه، نقش زنان در انقلاب های اسلامی کشورهای منطقه،
دنبالک ها: منبع :.http://melatebidar.rozblog.com،

نوشته شده در سه شنبه 22 فروردین 1391 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin