تبلیغات
بیداری اسلامی - امام خمینی(ره) و بیداری ملل مسلمان

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: از انقلاب اسلامی تا انقلاب های منطقه -بیداری اسلامی -بیداری اسلامی یعنی چه؟ -وظیفه مسلمانان در قبال بیداری اسلامی منطقه -بیداری اسلامی در کلام امام خمینی (ره) -بیداری اسلامی و تحولات منطقه -


وقتی آیه آیه از عشق را در سینه رسول‌الله (ص) جاری می‌ساختند، بر او نجوا می‌زدند كه هر چه می‌گوید و می‌شنود جز عشق نیست و تا روزی كه دریاها به فرمان خداوندیش بخروشد این آیه‌های زلال زلال؛ جاری خواهند بود، چون در همیشه تاریخ تشنه جوانه‌ها، تشنه كام این آیه‌آیه‌های جاری خواهند بود. و هر كس یك جرعه از این جام سبر بنوشد مثل جوانه‌ها كه هر بهار می‌رویند جوانه خواهد زد و همواره آنانی خواهند آمد كه پوسته این دانه خاكی را خواهند شكافت تا مشعلدار راه جوانه‌هایی باشد كه لب‌هایشان سیر آب از زلال همین جویبار است.

و خمینی (ره) چونان خورشیدی كه شعله‌ور، تكه تكه ابرهای كبود را از آسمان غبار گرفته‌ این بستر خاكی كنار بزند در هنگامی منور گردید كه ملت‌های محروم و به خصوص ملت ایران؛ تجربه خوش‌آیندی از نهضت‌های چپ و ملی‌گرا نداشتند.

و انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی (ره) اسلام را به عنوان دینی زنده و نجات‌دهنده ملتی كه افیون استعمار نشاط و استقلال او را گرفته بود به صحنه باز گرداند و مردم را به عدالت و آزادی و استقلال و حكومتی مبتنی بر خواست و اراده مردم و ایمانی خالص یعنی مهم‌ترین نیاز ملت‌های محروم فراخواند.

امام خمینی به عنوان اندیشمندی زمان‌شناس و روشن‌بین در اندیشه و عمل منادی اسلام زنده و مخالف كج اندیشی‌ها و واپسگرائیها بود و با متحجران نیز همانگونه ستیز داشت كه با شاه و پشتیبانان او؛ چندان كه حتی توانست مقابل پشتیبانان پس پرده شاه خائن كه ابر قدرت‌های آن زمان محسوب می‌شدند ایستادگی نماید و درس بزرگی به مسلمانان در سراسر جهان بدهد.

علی‌رغم همه مشكلات حقیقت دین خدا در اندیشه و عمل امام خمینی (ره) شفافیت و صفای دیرین خود را باز یافت و دل‌های مشتاقانش را مثل پروانه به گرد خودش خواند. نمونه‌ عملی آن نامه امام به مقام‌های بالای مملكتی در قبال موضوع لغو سوگند به قرآن مجید و قید مسلمان بودن برای نمایندگان مجلس بود كه ایشان با شجاعت هر چه تمام‌تر به مقابله با آن برخواستند و مردم را به این باور رساندند كه ایشان همان قبله گمشده‌ای است كه به دنبال آن می‌گشتند و هر چه كه بگویند خالصانه با آن پیش خواهند رفت تا رسیدن به مقصد نهایی و این همان روشی است كه پیامبر اكرم (ص) همواره با آن سر و كار داشت و خود بدانچه می‌گفت عمل می‌كرد چندان كه اساساً عملش سنت و یكی از منابع مهم فقهی است.

و امام در عمل ثابت كرد كه رسالتش، كلامش و گفتارش جز بیداری جوامع مسلمان نیست كه این مسأله برمی‌گردد به خصایص شخصیتی و جنبه‌های معنوی آن بزرگوار با توانمندی‌های خاص كه لازمه پذیرفتن یك رهبر را در خود دارا می‌باشد چندان كه آورده‌اند خصایصی نظیر هوش، جاذبه، قاطعیت، جدیت، شجاعت، صداقت، اعتماد به نفس و در جایی دیگر انتظارات زیردستان از رهبر و بالعكس و... در پذیرش رهبر برای یك جامعه مؤثر است.

و موفقیت همه جانبه امام خمینی از تمامی موارد فوق‌الذكر مضاف بر اتكال معنوی ایشان به قدرت الهی خداوند حكایت می‌كند همان درسی كه به تمامی جوامع مسلمان فرصت جاری شدن می‌آموزد.

فتواهای روشنگرانه و تحول‌آفرین امام (ره) در صحنه‌ اداره جامعه انقلابی و بشر امروز و آنچه در جهت رفع تنگناهای مدیریت نظام ابراز شده است و رهنمودهای تكان‌دهنده ایشان در اجتهاد شایسته و كافی برای اداره جامعه پیچیده دنیای كنونی و آینده و خصوصیاتی كه به نظر ایشان مجتهد جامع‌الشرایط و شایسته رهبر جامعه مسلمانان باید باشد.

امام خمینی (ره) مثل مشعلی فرا راه مسلمانان سراسر جهان قرار گرفت و به آن‌ها آموخت كه اگر عشق باشد می‌توان با قطره قطره‌های همین عشق دریا ساخت و جاری شد.

بی‌گمانی بسیاری از نهضت‌های كنونی كه زیر لوای پرچم اسلام و با هدف ربودن غبار كفر و استكبار از چهره جهان جان گرفته‌اند. سرچشمه‌شان از زلال جویباریست كه رهبر فرزانه انقلاب مسیرش را هموار ساخت.

ایشان با فتواها و شعارهایی كه برای همه مسلمانان جهان صادر می‌نمودند چشم‌های دل هر شیفته‌ای را به سوی حقایق باز می‌كردند و آنجا كه می‌بایست دم از رأفت و مهربانی می‌زدند و هر جا كه لازم می‌نمود نای خروشیدن را در جان مسلمین می‌دمید: «سازش با ظالم، ظلم بر مظلومین است سازش با ابر قدرت‌ها ظلم بر بشر است آن‌هایی كه به ما می‌گویند سازش كنید آن‌ها یا جاهل هستند یا مزدور و سازش با ظالم یعنی این كه دست ظالم را باز كن تا ظلم كند این خلاف رأی تمام انبیا است انبیای عظام تا آنجا كه توانستند جدیدت كردند كه ظلم را از این بشر بزدایند به موعظه، به نصیحت، به امر معروف و نهی از منكر و بعد از آنكه موعظه نشد نصیحت نشد آخر دوا این است كه داغش كنند شمشیر آخر دواست.» و این همان حدیثی است كه رهبر فرزانه انقلاب آن را عملی نمود و آنگاه كه آخرین دوا را با یاری خداوند به مرحله اجرا درآوردند و توانستند ریشه‌های چندساله‌ پوسیده رژیم شاهنشاهی را بركنند به خوبی دریافته‌ بودند كه مصیبت بزرگ مسلمانان خود باختگی فرهنگی است و بدین جهت تنها راه مقابله با این مصیبت عظیم را دستیابی به هویتی اصیل و اسلامی كه در نتیجه به تحول فرهنگی منجر گردد دانستند. و از آن به عنوان اساس هویت و موجودیت جامعه یاد كردند و به تمام جوامع مسلمانان هشدار می‌دهند كه آن‌ها مرز استقلال و آزادی ما را جز عدول از همه هویت‌ها و ارزش‌های معنوی الهی‌مان نمی‌شناسند. و یكی از همین قدم‌ها كه سعی در بیگانه كردن ملت‌ مسلمان از خود و شرایط و جامعه خود است؛ ایجاد یك چهره زشت و وقیح از زنی بود كه چون او را مادر می‌خواندند  بهشت را در زیر پایش جستجو می‌كردند.

زن فریبا، نسخه بدل استعاری از تصویر زن در جامعه غربی است كه متأسفانه در نسخه اصلی آن نیز كرامت و شخصیت واقعی زن در مسلخ فلسفه مادری غرب قربانی شده بود تا «اقتصاد و لذت» این دو معبود و مقصود انسان غرب را فراهم سازد، بدینسان در تمدن غرب نیز زن تا حد زیادی یا در خدمت تبلیغ و فروش كالا یا در خدمت تبلیغ و فروش خودرو؛ و در حال او متاعی است در خدمت نظام سلطه كه به سفارش «حاكم» ایفای نقش می‌كند.

این در حالی است كه: انقلاب جاری شده از همت خمینی كبیر (ره) به زن آموخت كه می‌شود از مشك زلال لبریزی كه فاطمه زهرا (س) از كوثر برداشته وضو گرفت و دل را خانه مصفای نور نمود و با پناه بر قدرت لایزال الهی و با توكل بر حضرتش، زن بود و ستاره بود و مطهر؛ آنچنان كه زنان ایرانی در سایه انقلابی كه پرداخته دست رسول عشق بود سرلوحه تمام زنان مسلمان گردید و امروز مشاهده می‌شود زنانی كه به خاطر عشق به احدیت و نگه داشتن حجاب خود در جوامع غربی از بسیاری از امكانات چشم‌پوشی می‌كنند. البته دستاوردی كه حماسه خمینی (ره) برای مسلمانان در سراسر جهان به ارمغان آورده‌اند هرگز در هیچ كتابی نمی‌گنجد تنها گنجینه‌ دلهای عاشق می‌تواند درباره آن قضاوت نماید. نه هیچ كتاب و هیچ دیباچه‌ای با هزاران فصل متفاوت تا چه رسد به اینكه وسعت چنین دریایی مواج و خروشان را بخواهیم در چند صفحه كوچك گردآوری كنیم اما هر چه هست خمینی (ره) مشعلی افروخت از نور صفا و عشق كه هر مسلمانی در همواره تاریخ عزم پوییدن نمود آگاه باشد كه مسیر كدام است؟ و راه چیست؟ و چگونه باید بود تا ملتی كه هر كدام قطره‌ای از دریایند با خصایص و ویژگی‌های متفاوت بی‌هیچ مقاومتی در برابر شكوه این خورشید سر خم كرده و همه ابعاد زندگی خود را تحت شعاع آن قرار دهند ایشان به دنیا فهماندند كه اسلامی و پرچم اسلام همواره سرفراز و ایستا خواهد بود حتی اگر لازم باشد عاشقان برای استواری این گوهر گرانمایه جوهر جان خویش را تقدیم نمایند چندان كه در هشت سال دفاع مقدس شاهد بودیم كه چگونه ملت ایران تحت فرمان خورشید انقلاب عاشقانه خون‌های خویش را تقدیم انقلاب اسلامی نمودند و این میسر نبود جز با همت دلاور مردان ایران (خمینی كبیر (ره)) و ملتی كه در اطاعت از ایشان به پاس حرمت و كرامتش سر از پا نمی‌شناختند مردمی كه هر برهه از زمان نامش خوانده شود لرزه بر اندام استكبار می‌افتد و شوقی می‌شود در وجود آنان كه اندیشه‌ای مقدس در وجودشان نهفته است.

ـ

ــــــــــــــــــــــــــــ

منابع:

1. اسلام ناب در كلام و پیام امام خمینی (ره) تبیان آثار موضوعی- دفتر پنجم- چاپ دوم- پاییز 74 مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)- بخش تحقیقات

2. امام خمینی(ره)- چلچراغ- نویسنده: امیرحسین فردی- دفتر انتشارات كمك آموزشی

3. تاریخ آموزش و پرورش در اسلام و ایران- نویسنده: دكتر منوچهر وكیلیان چاپ و صحافی: انتشارات پیام نو- فروردین 8- چاپ اول

4. مقدمات مدیریت آموزشی- نویسنده: دكتر علی علاقه‌مند- انتشارات دانشگاه پیام نور چاپ نهم- اسفند 80

5. خودباختگی و خودباوری از دیدگاه امام خمینی (ره) تبیان دفتر بیست و ششم- تدوین: علی محمد حاضری- علی اكبر علیخانی- مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی- چاپ اول- پاییز 77

6. جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره) تبیان آثار موضوعی- دفتر هشتم- استخراج، تنظیم و ناشر، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) با همكاری مركز مطالعات و تحقیقات فرهنگی وزارت فرهنگی ارشاد اسلامی- چاپ اول تا پنجم پاییز 74 تابستان


برچسب ها: امام خمینی(ره) و بیداری ملل مسلمان، فلسطین، بیداری اسلامی، فتواهای روشنگرانه و تحول‌آفرین، بیداری اسلامی چیست ؟؟، بیداری اسلامی یعنی چه؟، بیداری اسلامی ایران، بیداری اسلامی 2، فاطمه زهرا (س)، (خمینی كبیر (ره)، اسلام ناب،

نوشته شده در جمعه 18 فروردین 1391 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin