تبلیغات
بیداری اسلامی - بیداری اسلامی در کلام رهبر معظم انقلاب

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: بیداری اسلامی -بیداری اسلامی یعنی چه؟ -بیداری اسلامی در کلام مقام معظم رهبری -
حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، سال گذشته در دیدار با گروه‌های مبارز فلسطینی، به تحولات منطقه و مساله فلسطین اشاره كردند و فرمودند: «شكى نیست كه بر اساس حقایقى كه خداى متعال تقدیر كرده است، خاورمیانه‌ى جدید شكل خواهد گرفت و این خاورمیانه، خاورمیانه‌ى اسلام خواهد بود.»

گزیده‌ای از سخنان معظم‌له درباره بیداری اسلامی و ملت و دولت مصر، پیش روی شماست:

 

نفرت و بغض مردم خاورمیانه از آمریكا

ما امروز در یك برهه‌ى حساس به سر می بریم. اگر من بخواهم آن لبّ تلقى و برداشت خودم را به شما عرض بكنم - كه شاید در یك مجال كوتاه، برایش استدلال هم نشود ارائه كرد؛ البته مستدل است، منتها شاید در دو كلمه نشود استدلالى برایش بیان كرد - این است كه مراكز استكبارى جهانى در مقابله‌ى با حركت اسلامى كه نماد واقعى‌اش جمهورى اسلامى است، دارند آخرین تلاشهاى خودشان را می كنند. در بسیارى از عرصه‌ها تلاشهایشان و تدابیرشان به بن‌بست خورده و كار از دستشان در رفته است. این كمربندى كه اینها بر دور مسائل جهانى كشیده بودند و حیطه‌بندى‌اى كه كرده بودند، در حساسترین نقاط روى زمین یعنى خاورمیانه، این كمربند پاره شده - یا سست شده، حداقلش این است؛ ولى به نظر من پاره شده - و از دستشان در رفته است.

به نظر من امروز نظام سلطه در مواجهه‌ى با حركت اسلامى یك چنین حالتى دارد. جاپایش محكم نیست؛ زیرا بسیارى از شگردهاى تبلیغاتىِ استواربنیانِ قدیمىِ اینها براى مردم دنیا رو شده است. امروز در جامعه‌ى آمریكا، خشم عمیق از حضور قدرتمند لابى صهیونیستى بتدریج دارد توسعه پیدا میكند. این نارضائى در بین مردم آمریكا - كه مركز تحرك صهیونیستها و قدرتمندان صهیونیستى و سرمایه‌داران صهیونیست است - بتدریج دارد به وجود مى‌آید؛ البته رژیم حاكم در آمریكا بر مردم بسیار سخت میگیرند - یك نوع خاص سختگیرى - و آنچنان اینها را مشغول زندگى و گرفتار زندگى میكنند كه فرصت سر خاراندن ندارند؛ در عین حال این حالت دارد به وجود مى‌آید. این اطلاعات موثق ماست. در كشورهاى اروپائى هم به یك نحو دیگر. كشورهاى اسلامى كه معلوم است. كشورهاى خاورمیانه كه معلوم است. ملتها حالت نفرت - و بعضاً بغض - نسبت به رژیم ایالات متحده و مجموعه‌ى سلطه در دنیا دارند. این را هم نمیتوانند جمع كنند؛ هى تلاش میكنند، اما نمیتوانند جمع كنند.

بیانات در دیدار اساتید دانشگاه 2/4/89

 

نمی‌توانند اوضاع را رو به راه كنند  

این طرف نسبت به سه دهه‌ى قبلى قوى‌تر شده است، مجرب‌تر شده است، آگاه‌تر شده است، دستهاى بازترى پیدا كرده است و متقابلاً دشمن ضعیف‌تر شده است...

امروز، این حرفها نیست، این خبرها نیست؛ یعنى نمی توانند، زمینه‌اى براى آنها وجود ندارد، نه اینكه امروز نجیب‌تر شده‌اند، بهتر شده‌اند؛ نه، مى‌بینند كه نمی شود كارى‌اش كرد؛ یعنى این حجم عظیم، روزبه‌روز پرمغزتر هم شده، قوى‌تر هم شده. و غرب، امروز - این نكته‌ى مهمى است - احساس میكند كه سلطه‌ى قدیمى‌اش بر دنیاى اسلام متزلزل شده؛ یعنى اینهائى كه در كشورهاى اسلامى و عربى بى‌هیچ مانعى و رادعى می تاختند و جلو می رفتند، امروز مى‌بینند نمیشود؛ نمیتوانند. این موج اسلامى آنها را وادار كرده، حتّى تجدیدنظر می خواهند بكنند، آن هم براشان مشكل شده. در بعضى از كشورها كه وابستگى آنها به غرب واضح و آشكار است - مردمشان هم این را میدانند و ناراضى هستند - میخواهند یك تجدیدنظرهائى بكنند، بلكه بتوانند اوضاع را روبه‌راه بكنند، نمیتوانند؛ براى آنها یك راه بن‌بست است. امروز غرب در یك چنین موقعیتى است.

بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان 25/6/89

 

این غیر از دخالت در امور كشورهاست

امام، نهضت را جهانى می دانست و این انقلاب را متعلق به همه‌ى ملتهاى مسلمان، بلكه غیر مسلمان معرفى می كرد. امام از این ابائى نداشت. این غیر از دخالت در امور كشورهاست، كه ما نمی كنیم؛ این غیر از صادر كردن انقلاب به سبك استعمارگران دیروز است، كه ما این كار را نمی كنیم، اهلش نیستیم؛ این معنایش این است كه بوى خوش این پدیده‌ى رحمانى باید در دنیا پراكنده شود، ملتها بفهمند كه وظیفه‌شان چیست، ملتهاى مسلمان بدانند كه هویتشان چگونه است و كجاست.

بیانات در مراسم سالگرد رحلت امام 14/3/89

 

گام‌های استوار امت اسلامی

گسترش موج بیداری اسلامی در دنیای امروز، حقیقتی است كه فردای نیكی را به امت اسلامی نوید می‌دهد. از سه دهه پیش كه با پیروزی انقلاب اسلامی و تشكیل نظام جمهوری اسلامی، این خیزش پرقدرت آغاز شد، امت بزرگ ما بی‌وقفه پیش رفته، موانعی را از سر راه برداشته و سنگرهایی را فتح كرده است. پیچیده‌ترشدن شیوه‌های دشمنی استكبار و تلاش پرهزینه‌ای كه در مقابله با اسلام می‌كند نیز به دلیل همین پیشرفت‌ها است. تبلیغات وسیع دشمن در جهت اسلام‌هراسی، تلاش شتاب‌زده‌ای كه برای ایجاد اختلاف میان فرقه‌های اسلامی و برانگیختن تعصب‌های فرقه‌ای می‌كند، دشمن‌تراشی‌های كاذب از شیعه برای سنی و از سنی برای شیعه، تفرقه‌افكنی میان دولت‌های مسلمان و كوشش برای تشدید اختلافات و تبدیل آن به دشمنی‌ها و معارضه‌های لاینحل، استفاده از سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی برای تزریق فساد و فحشاء میان جوانان، همه و همه واكنش‌های سرآسیمه‌گون و آشفته در برابر حركت متین و گام‌های استوار امت اسلامی به سوی بیداری و عزت و آزادگی است.

پیام ولی‌امر مسلمین به حجاج بیت‌الله‌الحرام 24/8/1389

 

انقلاب صادر شد...

ما انقلاب را امروز نمى‌خواهیم صادر كنیم. انقلاب، یك‌بار صادر مى‌شود؛ و شد! این‌كه مى‌بینید امروز در سرتاسر دنیا، گرایش و ایمان اسلامى زنده شده است؛ این‌كه مى‌بینید ملتها در شمال آفریقا و در خاورمیانه و در شرق و غرب كشورهاى اسلامى بیدار شده‌اند؛ این‌كه مى‌بینید جوانان مسلمان در كشورهاى گوناگون به زیباییهاى دین و قرآن روآورنده‌اند، همه حاكى از این است كه انقلاب اسلامى در اوّلِ وقوع خود صادر شده است. ما كه نمى‌خواهیم بعد از گذشت چهارده سال، تازه به فكر صدور انقلاب باشیم! یك بار انقلاب صادر مى‌شود و آن هم شد. وقتى كه انقلاب، پیروز شد و خبر و جذّابیت آن، دنیا را پركرد، كارى كه باید بشود شد. همان كارى كه شما از آن ناراضى هستید؛ همان كارى كه به خاطر آن زنجیر مى‌جوید و همان كارى كه به خاطر آن خشمناك مى‌شوید، شده و كار از كار گذشته است! شما هم هیچ كارى نمى‌توانید بكنید و هیچ كس دیگرى هم نمى‌تواند كارى بكند. كار از كار گذشته است!

خطبه‌های عید فطر 4/1/1372

 

 آینده از آن امت اسلامی است 

كه آن روزى كه انقلاب اسلامى به پیروزى رسید، رژیم صهیونیستى از نظر دولتهاى مسلمان و ملتهاى مسلمان، بخصوص ملتهاى عرب، یك رژیم شكست‌ناپذیر به حساب مى‌آمد. این موجب شد كه رژیم صهیونیستى عجالتا شعار از نیل تا فرات را كنار بگذارد و به دست فراموشى بسپرد. ملتهاى مسلمان - از آفریقا تا شرق آسیا - به فكر ایجاد نظام اسلامى و حكومت اسلامى افتادند با فرمولهاى گوناگون؛ نه لزوما با همان فرمول نظام جمهورى اسلامى ما؛ اما به فكر حاكمیت اسلام بر كشورشان افتادند. بعضى از كشورها موفق هم شدند؛ بعضى هم آینده‌ى نویدبخشى در انتظارشان هست از حركتهاى اسلامى.

بیانات در بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) 4/3/1382

 

 آمریكا و قدرت اردوگاه اسلام

امریكایى‌ها مى‌دانند كه در دنیاى اسلام آینده‌یى ندارند. براى این‌كه بیدارى اسلامى به حركتهاى انقلابى منتهى نشود، پیشدستى مى‌كنند؛ مى‌خواهند چیزى را كه براى ملتها سرنوشت محتوم است، با ابتكار و حركتهاى پیشدستانه‌ى خودشان عقب بیندازند. اخیرا امریكایى‌ها اعتراف كرده‌اند كه اگر حمله‌ى آنها به عراق نمى‌بود، رژیم صدام در مدت كوتاهى به‌وسیله‌ى عناصر مؤمن و مسلمان خود عراق سرنگون مى‌شد و ابتكار عمل از دست آنها خارج مى‌گردید؛ آنها از این مى‌ترسند. فعالیت آنها انفعالى و از روى ترس از عواقب بیدارى اسلامى در دنیاى اسلام است. حركتى كه امروز امریكایى‌ها در این منطقه مى‌كنند، ناشى از قدرت نیست؛ ناشى از احساس قدرت در اردوگاه اسلامى و قیام اسلامى و بیدارى اسلامى است.

بیانات در حرم امام 14/3/1384

 

ملت مصر خیانت سران خودش را تحمل نخواهد كرد

آمریكا اشتباه مى‌كند. آمریكا با جمع كردن دولتهاى عرب دور یك میز براى چنین مذاكره‌ى ننگینى، دولتهایى را كه در آن‌جا جمع شده‌اند، پیش مردمشان منفورتر مى‌كند. مگر مردم كشورهاى عرب حاضرند موافقت كنند كه رؤسایشان بروند خانه‌ى ملت فلسطین را به دیگران بفروشند؟ با این كار، فاصله‌ى بین این رؤسا اگر خداى ناكرده به چنین امضایى برسند و ملتهایشان، بیشتر خواهد شد. این كار، ملتهایشان را خشمگینتر خواهد كرد. ملت مصر را خشمگینتر خواهد كرد. آن بیچاره‌ى مصرى، بلند مى‌شود مثل سائل به كف، مى‌رود به آمریكا، براى شكایت كردن از ایران! شكایت پیش آن بیچاره‌اى بكند كه خود او، بیشتر از این، دلش از ایران پر است و از آن شكایت دارد!

از ایران چرا شكایت مى‌كنى؟! از اسلام شكایت كن! از ملت مسلمان خودت شكایت كن! آن آقا اگر قرار است از كسى شكایت كند، از ملت مصر باید شكایت كند. ملت مصر، ملت مسلمانى است. ملت مصر، داراى سابقه در اسلام است. ملت مصر، افتخارات بزرگى در راه افكار نو اسلامى و مبارزات اسلامى دارد. این ملت، ملت غیورى است. یقین است كه این ملت، حاضر نیست خیانت سران خودش را تحمل كند و با آنها درگیرى پیدا مى‌كند.

درگیرى مردم مصر، به ما چه ارتباطى دارد؟ ما هر جا مسلمانان بیدار شوند، خوشحال مى‌شویم. هر جا مسلمانان مشتشان را در برابر دشمنان دینشان گره كنند، خوشحال مى‌شویم. هر جا مسلمانان كتك بخورند، ما غمگین مى‌شویم و احساس مسؤولیت مى‌كنیم؛ ولى ما نیستیم كه بخواهیم وارد شویم و ملتى مثل ملت مصر را متوجه تكالیفشان كنیم. آنها خودشان تكلیفشان را مى‌دانند؛ خودشان آگاهند كه چه باید بكنند و درست هم فهمیده‌اند. ملت مصر درست فهمیده است؛ جوانان مصر درست فهمیده‌اند كه در مقابل حكومتى كه به آرمان اسلامى و به آرمان فلسطین و به سرنوشت كشورهاى اسلامى خیانت مى‌كند، ایستاده‌اند. این، به ما ارتباطى ندارد. اشتباه اینها در همین است، كه قوت و نیرو و تأثیر اسلام را نمى‌توانند بفهمند.

بیانات در دیدار مسؤولان و كارگزاران حج 08/02/1372

 

 مسلمانان در عزلت بودند

در آفریقا، در آسیا و در خاور میانه، چقدر كشورهاى اسلامى وجود دارد كه در آنها نظامهایى رفت و نظامهاى دیگرى آمد؛ اما همه جا مسلمانان در انزوا و عزلت بودند. مثلا كشورى مثل عراق، رژیم سلطنتى داشت. رژیم سلطنتى رفت، رژیم دیگرى بر سر كار آمد. آن هم رفت، عده دیگرى آمدند. بعد آنها رفتند، یك عده‌ى دیگر جایشان را گرفتند. باز آن عده رفتند و عده دیگرى آمدند. تا این‌كه نوبت به بعثیها رسید. در تمام این نقل و انتقالها، كسانى كه جایشان خالى بود، مسلمانان بودند. اكثریت قاطع مردم عراق، مسلمانند؛ اما در تحولات مذكور، اصلا خبرى از حضور آنها نبود! یا فرض بفرمایید در كشور مصر - البته آن‌جا، جمعیتى به نام «اخوان المسلمین» بود - تحولى شد و رژیم سلطنتى از بین رفت. با از میان رفتن رژیم سلطنتى، رژیم جمهورى و انقلابى بر سر كار آمد كه چهره‌ى شاخصش «عبدالناصر» بود. بعد، عبدالناصر مرد، دیگرى آمد. بعد او رفت، دیگرى آمد. در تمام این مدت - البته تا قبل از پیروزى انقلاب اسلامى - همه‌ى تحولات، بركنار از جریان اسلامى و عناصر اسلامى بود. اصلا عناصر اسلامى، كاره‌اى نبودند. در همان انقلاب اول مصر هم، عناصر اسلامى مؤثر بودند؛ اما به مجرد این‌كه حكومت جدید تشكیل شد، كنارشان زدند. بعضى را به زندان افكندند، بعضى را كشتند و بعضى را از صحنه خارج كردند. این‌جا هم اسلام، حضورى نداشت.

بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه‌ى سوم رمضان 1415، 14/11/1373

 

مثل همان فریادى كه ملت ایران كشید...

در كشور مصر، یك عده جوان مسلمان، یك عده مردم مسلمان، مى‌ایستند و شعار اسلامى مى‌دهند و هیچ ارتباطى هم برحسب ارتباطات معمولى انسانى، بین آنها و مردم ما نیست. اما به قدرى شعارهاى آنها به شعارهاى ما نزدیك است، كه رئیس جمهور بدبخت روسیاهشان مى‌گوید «اینها از طرف ایران تحریك شده‌اند!» ما چه ارتباطى با آنها داریم؟ آنها مسلمانند. خود آنها شعار قرآن مى‌دهند. خود آنها هستند كه احساس مى‌كنند باید در راه خدا حرف بزنند، فریاد بكشند و حركت كنند؛ مثل همان فریادى كه ملت ایران در دوران طاغوت علیه آمریكا و علیه استكبار و استبداد جهانى كشید و باز هم مى‌كشد.

بیانات در دیدار فرماندهان «بسیج» سراسر كشور 27/08/1371

 

برای استكبار، شیعه و سنی فرقی نمی‌كند

او كه با اصل اسلام دشمن است، در خصومت، برایش شیعه و سنى فرقى نمى‌كند. دیدیم كه استكبار چگونه روى انقلابیون سنى در فلسطین و مصر فشار مى‌آورد. اینها كه شیعه‌ى دوازده امامى نیستند. همه‌ى اینها برادران اهل سنت ما هستند. مى‌بینید كه چه فشارى روى اینها مى‌آورند. براى استكبار كه فرقى نمى‌كند. اما او كه با اسلام و شعب اسلام و ملت اسلام - از هر شكلش - مخالف است، حالا در موضع یكى از این فرقه‌ها قرار مى‌گیرد و علیه یك فرقه‌ى دیگر تلاش مى‌نماید و پول خرج مى‌كند. ما باید هوشیار باشیم.

سخنرانى در دیدار با گروهى از روحانیون 05/10/1368

 

شكنجه‌ی گروه‌های مسلمان در مصر 

گروههاى مسلمانى كه براى دفاع از اسلام قیام مى‌كنند، به‌وسیله‌ى سردمداران آن كشورها به راحتى زیر فشار و شكنجه و زندان قرار مى‌گیرند و قدرتهاى جهانى هم از اینها - یعنى از دولتها - حمایت مى‌كنند. مصر، امروز این گونه است. بسیارى از كشورهاى دیگر در دنیا همین گونه‌اند.

سخنرانى در دیدار با جمع كثیرى از جانبازان، خانواده‌هاى معظم شهدا، اسرا، 24/08/1368

 

حمایت آمریكا از حكومت وابسته‌ی مصر

در مصر روشنفكرترین نسلهاى مسلمان، مورد تعقیب خشن و خشم‌آلود رژیم فاسد و نالایق آن كشور قرار مى‌گیرند، و حكومت وابسته و حقیر آن كشور بزرگ مورد تشویق و كمك مالى و امنیّتى آمریكا قرار مى‌گیرد.

پیام به حجاج بیت‌الله الحرام 28/02/1372

 

مردم مصر، محب اهل بیتند

امروز، در كشور مصر، مسجد «رأس الحسین» آن‌جا كه خیال مى‌كنند سر مقدس آن بزرگوار مدفون است محل تجمع عواطف مردم محب‌ اهل بیت مصر است. ملت مصر، ملت خوبى است. كار به رژیم و دولت آن كشور نداریم. ملت محب اهل بیت است.

بیانات در جمع علما، طلاب و روحانیان، در آستانه‌ى ماه «محرم» 26/03/1372منبع : 
melatebidar.rozblog.com

برچسب ها: حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان 25/6/89، بیانات در مراسم سالگرد رحلت امام 14/3/89، گام‌های استوار امت اسلامی، آینده از آن امت اسلامی است، ملت مصر خیانت سران خودش را تحمل نخواهد كرد،

نوشته شده در سه شنبه 15 فروردین 1391 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin