تبلیغات
بیداری اسلامی - بیداری اسلامی یعنی چه؟

بیداری اسلامی

بزرگ مردتاریخ

جستجو
دوستان من
لینک های مفید
لوگو دوستان

بیداری اسلامی
یاصاحب الزمان1

جعبه حدیث

موضوع: بیداری اسلامی -بیداری اسلامی یعنی چه؟ -
بیداری اسلامی

دیروز درباره سید جمال الدین صحبت شد . سید جمال الدین که باید او را سید جمال الدین اسلامی بدانیم و بنامیم . گفته شد که این کشمکشهای غیر لازم و بی فایده برای نسبت دادن او به افغانستان یا ایران و یا هر مملکت دیگری ما را از فکر و هدف و آرمان او دور می کند . او مصلح بزرگی بود برای همه کشورهای اسلامی . حالا چه تفاوت می کند که افغانستانی باشد یا ایرانی ؟

بیداری اسلامی ؛ این موضوعی است که این روزها می شنویم . بیداری اسلامی یعنی به هوش آمدن و آگاه شدن مسلمانها و در پیش گرفتن راه و رسم درست مسلمانی ! شاعر گفت : مسلمانان ، مسلمانان ، مسلمانی ، مسلمانی .
مسلمانهای دنیا چند دهه ای است که می خواهند واقعاً « مسلمانی » بکنند . یعنی به هویت اسلامی خود توجه کنند و به احکامی که دینشان به آنها یاد داده، عمل کنند .
یکی از چیزهایی که اسلام از مسلمانها خواسته این است که اجازه ندهند غیر مسلمانها « اختیاردار » آنها باشند . مسلمانها باید خودشان بر سرنوشتشان حاکم باشند .
مسلمانها چند دهه ای است که می خواهند به این حکم خدا توجه کنند . با وجود تمام گرفتاریها و زحمتهایی که برایشان دارد . و سید جمال الدین از بزرگانی بود که به مسلمانها می گفت بیدار شوید و خودتان سرنوشت خود را در دست بگیرید .
او یکی از اندیشمندانی بود که فکر بیداری اسلامی را تبلیغ و ترویج می کرد .

در یک ماه گذشته به اندازه چندین قرن، اتفاقات سیاسی در عالم اسلام به وقوع پیوسته . این خیزشهای مردمی در کشورهای عربی آن قدر گسترده و عجیب و در عین حال ثمربخش است که اگر بطور عادی و طبیعی می خواستیم چنین حوادثی را در جهان اسلام شاهد باشیم شاید باید چندین قرن صبر می کردیم اما در یک ماه و چند روز همه این اتفاقات از پیش چشممان گذشت . اتفاقاتی که بیش از هر چیز نشان دهنده وجود بیداری اسلامی در بین مسلمانان است .
آیا این بیداری اسلامی، بدون سابقه مبارزاتی اندیشمندان همچون سید جمال الدین ، اقبال لاهوری و حضرت امام خمینی ( ره ) در مسلمانان پیدا شده .

کلام رهبر :

از قدیم گفته اند که بار کج به منزل نمی رسد .

و گفته اند خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج

حکومتهای ظالمی که در بعضی کشورهای اسلامی روی کار هستند بارهای کجی هستند که به منزل نمی رسند و کج بالا می روند . این حکومتهای ظالمانه، روزی ساقط می شوند .
مسلمانان کشورهای عربی ، با بیداری اسلامیشان و با قیامشان می خواهند حاکمان ظالمشان را سرنگون کنند و حکومتهای عادلانه ای را روی کار بیاورند .
این حرکتها ، حرکتهای قابل توجهی هستند . اما به نظر می رسد که بعضی قدرتهای غیر اسلامی قصد دارند این حرکتهای مردمی را به سمت منافع خودشان بکشانند . بیداری اسلامی نباید اجازه بدهد دیگران از حرکت عدالت خواهانه مسلمانان سوء استفاده بکنند .

درباره سید جمال الدین صحبت شد و فکر اصلاحی او ، و درباره بیداری اسلامی صحبت شد که در تفکر اسلامی و اصلاحی، سید جمال الدین جایگاه خاصی داشت . این سید بزرگوار برای تبلیغ تفکر خود از امکانات روز استفاده می کرد و به زبان مردم زمانه خود صحبت می کرد .
"عروه الوثقی" نام نشریه سید جمال بود . در آن نشریه ، سید ،حرفهای خود و همفکران خود را چاپ کرد و در آن با مسلمانان سخن می گفت .
چاپ این نشریه و نشریه های دیگری که در کشورهای اسلامی چاپ می شدند، نشان می دهد که یک تفکر و یک مکتب و مردم باید با کار فرهنگی و با تبلیغ صحیح به دیگران معرفی شوند . این کار را امیرکبیر هم انجام داد . او هم یک مصلح و یک ضد استعمار بود . صدر اعظم ایران در زمان سلسله قاجاریه و مردی که به شدت از دخالت خارجیها در امور داخلی کشور و از وابستگی پادشاهان ایرانی به خارجیها بیزار بود و به شدت هم در فکر خدمت به مردم خود بود .
امروز سالروز انتشار نخستین روزنامه فارسی است که وقایع اتفاقیه نام داشت و به دستور امیرکبیر نشر می شد .

کلام رهبر :

امروز ، در همین زمانی که ما زندگی می کنیم بیداری اسلامی مثل یک طوفان شدید وزیدن گرفته است و حکومتهای ظالمانه ای را که در بعضی کشورهای اسلامی وجود دارند از قدرت به زیر می کشند و قصرهای ظلم آنها را خراب می کنند . این خیزش دینی و اسلامی، حاصل زحمت کشی و مبارزات خالصانه شخصیتهای بزرگی است که هر کدام در زمان خود و به اندازه خود برای بیدار کردن مسلمانها کار می کردند .

سعدی می گوید : اندک اندک خیلی گردد و قطره قطره سیلی شود . حالا این سیل راه افتاده است . سیل حرکت دینی مسلمانان و این سیل حکومتهای ضد مردمی و وابسته به بیگانگان را در کشورهای اسلامی از سر راه خود بر می دارد .

برگرفته از سایت

http://www.dari.irib.ir


برچسب ها: بیداری اسلامی یعنی چه؟، بیداری اسلام چیست ؟، بیداری اسلامی، بیداری،
دنبالک ها: منبع،

نوشته شده در پنجشنبه 25 اسفند 1390 توسط Mosafer
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
نظر سنجی
امکانات سایت
Blog Skin